ZETOR 15

Wyprodukowany pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku, osiągający moc 15 KM rzadki model, określany mianem prototypu popularnego Zetora 25. Kolekcjonerska perełka, której ówcześni twórcy na pewno nie przypisaliby tej roli.

Zetor 15 to ciągnik w Polsce nieznany i praktycznie nieosiągalny. Produkowano go w Brnie przez dwa lata i w zasadzie nie wiemy czy był sprowadzany do Polski. Był to jedyny model tego producenta z silnikiem jednocylindrowym. Wyprodukowano zaledwie 2215 sztuk. Zdaniem producenta ciągnik miał mieć zastosowanie w małych gospodarstwach i być sprzedawany rolnikom posiadającym do 30 ha ziemi.

Nasz egzemplarz wymagał gruntownego remontu, który przysporzył wielu problemów, głównie z uwagi na fakt, że fabryka nie pozostawiła żadnej dokumentacji lub nie chce jej udostępnić. Części są praktycznie nieosiągalne. Musieliśmy dorabiać wiele rzeczy, nie wiedząc, jak wyglądał oryginał, tak więc niektóre z naszych rozwiązań są efektem domysłów.

Ciągnik posiada instalację elektryczną niezbędną do obsługi reflektorów i sygnału dźwiękowego. Nie ma w nim natomiast rozrusznika, zatem uruczomienie silnika odbywa się za pomocą korby. Opcjonalnie może być wyposażony w przystawkę pasową, za pomocą której napędzane są maszyny stacjonarne typu młockarnia lub sieczkarnia. 

 

 

Dane techniczne:

- rok produkcji 1948 lub 1949

- moc 15 KM

- silnik wysokoprężny 1- cylindrowy

- chłodzenie cieczą    

- pojemność skokowa 1680 cm3

- masa 1400 kg

- sprzęgło 1 tarczowe suche

- skrzynia biegów 5 + 1

- hamulec bębnowy na piastach kół tylnych

- pojemność zbiornika paliwa 33 l

- ogumienie przód 5.50x16

- ogumienie tył 9.00x24